2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Coğrafya Derslerinde Beyin Temelli Öğrenme Yönteminin Öğrenci Tutumlarına Etkisi

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Coğrafya Derslerinde Beyin Temelli Öğrenme Yönteminin Öğrenci Tutumlarına Etkisi

Mesaj gönderen Ihsan »

COĞRAFYA DERSLERİNDE BEYİN TEMELLİ ÖĞRENME YÖNTEMİNİN ÖĞRENCİ TUTUMLARINA ETKİSİ
YASEMİN KİBAROĞLU, MEHMET ÜNLÜ

Bu araştırmanın temel amacı, Beyin Temelli Öğrenme Yöntemine uygun öğretim ortamını oluşturarak, öğrencilerin coğrafya dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir.

Araştırmada deney ve kontrol gruplarında tutum ölçeği kullanılarak ön test ve son test gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda beyin temelli öğrenme kuramına dayalı yöntem ve teknikler, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlere dayalı öğretim yöntemleri ve teknikleri uygulanmıştır. Araştırma denekleri, İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki bir lisede eğitim alan 10. Sınıf öğrencileridir.

Çalışmada coğrafya dersi tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Elde edilen veriler SPSS 17 programına girildikten sonra Kolmogrov-Smirnov normallik testi, bağımsız gruplar için t testi, bağımlı gruplar için t testi uygulanarak veriler analiz edilmiştir. Ayrıca nitel araştırma yöntemlerinden mülakat ve günlük tutma yöntemleri de kullanılmıştır.

Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Beyin Temelli Öğrenme Kuramına dayalı yöntem ve tekniklerin kullanılması öğrencilerin coğrafya dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde değişmesini sağlamıştır. Geleneksel yöntemlerle işlenen dersler ise öğrencilerin derse yönelik tutumlarında herhangi bir değişiklik meydana getirmemiştir.

Anahtar Kelimeler: Beyin temelli öğrenme, Coğrafya Eğitimi, tutum
İndir:

Alternatif:

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"