2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Coğrafya Ders Kitaplarındaki Etkinlikler ve Etkileri

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Coğrafya Ders Kitaplarındaki Etkinlikler ve Etkileri

Mesaj gönderen Ihsan »

COĞRAFYA 9 VE 10. SINIF DERS KİTAPLARINDAKİ ETKİNLİKLER, ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI VE ETKİLERİ

ÖZET

2005 yılından beri yenilenen ve yapılandırmacı yaklaşıma temellendirilen coğrafya öğretiminde hala önemli sorunlar yaşanmaktadır. Yaklaşım farklılıkların günümüz eğitim anlayışla örtüşmesine karşın, coğrafya öğretiminde genel sorun müfredat programlarındaki yenilenmenin tam olarak gerçekleşmemiş olmasıdır. Müfredat programları hala pratiğe dönük olmayan bilgi yoğunluğu içersinde bulunmaktadır. Öğrenmeyi kolaylaştıran ders içi ve ders dışı etkinliklerde müfredat programına göre şekillendiğinden kısır bir döngüye girilmektedir. Ayrıca ders kitaplarındaki bölüm sonu ölçme ve değerlendirme soruları da aynı mantık çerçevesine oturtulmuştur.

Günümüz coğrafya tanımında içersinde insan ve onunla etkileşimi olamayan mekan coğrafyanın sınırları dışında görülmektedir. Diğer bir deyişle herhangi bir coğrafi konu ele alınırken esas odak insan ve mekan ile bunların karşılıklı etkileşimi üzerine şekillenmelidir. Bu değişimin gerçekleşmesi için öncelikle coğrafya ders kitaplarındaki etkinlikler ile ölçme ve değerlendirme sorularında anlayış ve yöntem değişikliğine gidilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi ise zincirin ilk halkasını oluşturacak olan ise coğrafya müfredat programında yapılacak değişikliklerdir. Jeoloji, Pedoloji ve Hidroloji vb. gibi birçok yeni bilim dalları artık birer bağımsız bilim dallarıdır. Bu bilim dallarına özgü bilgiler, insan boyutunu ele almayan unsurları coğrafya programlarından çıkarılmalı ve ilgili olduğu bilim dalına bırakılmalıdır.

İndir:

Kaynak: ... 1012000682
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"