2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

İklim değişikliğine büyük ölçüde dayanacak ülkeler

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

İklim değişikliğinin etkileri son hızıyla ilerlerken dünyadaki ülkeler bunları yatıştırmak için ayak sürümeye devam ediyor; araştırmacılar ise olaylar kaçınılmaz şekilde kötü olmaya başladığı için kimlerin en büyük risk altında olduğunu bulmaya çalışıyor.

Bu amaçla, ABD’deki Notre Dame Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, 1995’den bu yana 192 BM ülkesinin iki değişkene göre (iklim değişikliğinin etkilerine karşı hasar görebilirlik ve adapte olmaktaki hızlılık) toplanan verilere dayanarak ND-Gain Index isimli ölçütü oluşturdu. Bu harita, Eco Experts isimli yenilenebilir enerji dönüşüm grubu tarafından oluşturulmuş olup bu verilerin görselleştirilmiş halidir.

Çok daha büyük ve büyütülebilir bir sürümünü görüntülemek için buraya tıklayın. .

Eco Experts Günlüğü’nden Jonathan Whiting, “Afrika ve Asya’daki pek çok ülkenin yüksek hasar görebilirlik ve düşük önlem almadan oluşan tehlikeli bir kombinasyonu gösterdiğini görüyoruz” diyor. “Haritaya göre ayrıca iklim değişikliğine yol açmaktan sorumlu tutulabilecek Batıdaki ülkeler, daha az hasar görebilir ve daha iyi hazırlanmış görüküyor, böylelikle iklim değişikliğinin şiddetli etkilerinden büyük ihtimalle kurtulacaklar”.

Notre Dame araştırmacılarına göre ilk 10 sıra şöyle oluştu:

1.Norveç
2.Yeni Zelanda
3.İsveç
4.Finlandiya
5.Danimarka
6.Avustralya
7.Birleşik Krallık
8.Birleşik Devletler
9.Almanya
10.İzlanda

Burada dikkati çeken iki unsur var: İskandinavya yöresi nasıl bu kadar iyi olabiliyor? İkinci olarak Avustralya 6.sıradan daha düşük olmalıydı, çünkü iklim çok sıcak seyrediyor.

Ölçülen faktörlere sıra geldiğinde, zarar görebilirlik, ekosistem hizmetleri, gıda, sağlık, insan habitatı, iç yapı, su, adaptasyon kapasitesi, maruziyet ve hassasiyet olmak üzere alt ölçümlere ayrılmıştı. Çabukluk ise ekonomik, hükümetsel ve sosyal çabukluk olmak üzere üç faktöre ayrılmış durumda. Veriler 18 yıl içinde, 1995-2013 yılları arasında toplanmış ve kabaca yarım milyon veri noktası içeriyor. ND-Gain Index web sitesinde verileri tamamen indirebilirsiniz.

Zamanımızın en büyük zorluklarından biri olarak tarif edilen iklim değişikliği, sıcaklık, yağış ve tarımdaki yıkıcı değişikliklerin etkileri ile her ülkeyi etkileyecektir. Whiting, “Bulgular daha zengin, teknolojik olarak daha ileri ülkelerin daha az gelişmiş ülkelere yardım etmesinin gerektiğini gösteriyor” diyor. “Sonunda iklim değişikliğinin etkilerinden kazanan olmayacak, her ülke bir şekilde bundan etkilenecek. Ne kadar olacağı günümüzde dünya liderleri tarafından alınan kararlara bağlı olacak”.

Örneğin Avustralya ve Orta Doğu’nun büyütülmüş haline bakalım:

Resim

Kaynak: bilim.org
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"