2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Batıda kar doğuda toz

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Batıda kar doğuda toz

Mesaj gönderen Ihsan »

Batıda kar doğuda toz

Türkiye'nin batısı Nisan karı altında kalırken, Güneydoğu illeri Afrika çöllerinden gelen toz bulutlarının etkisinde.

Resim

Diyarbakır, Mardin, Batman başta olmak üzere, Güneydoğu Bölgesi'nde şehirler, köyler toz bulutu altındaydı. Suriye üzerindeng gelen ve Çarşamba gecesinden itibaren etkili olmaya başlayan toz bulutu, öğle saatlerinde iyice yoğunlaştı.

Viranşehir'de nefes almakta zorlanan bazı vatandaşlar maske takarak toz bulutundan korunmaya çalıştı. oldu. Meteoroloji yetkilileri, toz bulutlarının gün içerisinde dağılacağının tahmin edildiğini belirtti.

Toz bulutu Şanlıurfa'da da etkili oldu. Görüş mesafesinin azalması üzerine sürücüler hızlarını düşürüp, farlarını yakarak ilerledi. Uzmanlar, astım hastası ve çocukların dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. Toz bulutunun yağması beklenen yağmurla dağılacağı kaydedildi.

Resim

Cuma öğlen sona ermesi bekleniyor

Diyarbakır, Mardin, Batman'da da durum farksızdı. Diyarbakır'da gökyüzü kızıl bir renk alırken, görüş mesafesi düştü. Araçlar farlarını yakarak ilerleyebildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15'inci Bölge Müdürü Abidin Aydın, toz taşınımının belli aralıklarla görülebildiğini, Afrika'nın kuzeyinde bulunan çöllerden rüzgarın etkisiyle atmosfere yayılarak geldiğini söyledi. Aydın bu meteorolojik olayı ve ne zaman biteceğini şöyle anlattı:

"Toz zerrecikleri Akdeniz'i geçerek dün akşamdan itibaren ilk olarak Şanlıurfa'da görüldü. Bugün itibariyle etkisini bölgede sürdürmekte. Beklenen hafif yağışla birlikte yere çamur olarak inmesi bekleniyor. Yarın öğlen saatlerine kadar toz taşınımının devam edeceğini bekliyoruz. Görüş mesafesinin 1 kilometreye düşmesi durumunda hava ulaşımının da etkilenmesi söz konusu. Havadaki tozun ayrıca özellikle solunum sıkıntısı rahatsızlığı olan vatandaşları da etki edebileceği düşüncesindeyiz. Bu tür rahatsızlığı olan vatandaşların gerekli önlemleri almasını öneriyoruz."

Kaynak: aljazeera.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"