Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Küresel ısınma 6 canlı türünden birisini yok edebilir

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Küresel ısınma 6 canlı türünden birisini yok edebilir

Mesaj gönderen Ihsan »

'Küresel ısınma 6 canlı türünden birisini yok edebilir'

Resim

Küresel ısınma mevcut hızında devam ederse her altı canlı türünden birisinin soyunun tükeneceği uyarısı yapıldı.

ABD'nin Connecticut Üniversitesi'nden Mark Urban'ın küresel ısınma ve risk altındaki canlı türlerini incelediği araştırması, dünya üzerindeki türlerin yüzde 16'sının soyunun tükeneceği sonucuna varıyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırma en çok Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki türlerin tehlike altında olduğu ifade ediliyor.

Urban, dünyanın yıllık ortalama ısısında her bir derecelik artışın eko sistemler içerisindeki tür çeşitliliğini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Urban, "Eğer dünya küresel ısınma ve sera gazı salınımı konusunda ciddi ilerleme kaydetmezse çok sayıda canlı türünün yok olduğuna tanık olacağız" dedi.

Pek çok canlının küresel ısınma nedeniyle yaşadığı eko sistemdeki değişim yüzünden yok olabileceğini ifade eden Urban, özellikle Güney Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın kendilerine özgü eko sistemleri olduğunu, o yüzden de bu bölgelerde yaşayan canlıların ayrıca risk altında bulunduğunu ifade ediyor.

Çalışmayı değerlendiren Arizona Üniversitesi Profesörü John Wiens ise türlkerin yok olması riskinin yüzde 16'dan da yüksek olabileceğini ifade ederek "Bugüne kadarki çalışmaların neredeyse tamamı Kuzey AMerika ve Avrupa kıtalarına odaklandı. Bu bölgelerde türlerin yok olma riski görece daha az" diyor.

Wiens'e göre, küresel ısınmayla birlikte Güney Amerika'daki canlıların yüzde 23'ünün soyunun tükenebileceğini belirtiyor.

Kaynak: bbc.co.uk/turkce
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla