Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Otobur hayvanların nesli tükeniyor

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 124
Aldığı Teşekkür: 267

Otobur hayvanların nesli tükeniyor

Mesaj gönderen Ihsan » Pzr May 03, 2015 5:36 pm

Otobur hayvanların nesli tükeniyor

Bilim insanları, büyük otobur hayvan türlerinin neslinin tükenme tehdidi altında olduğu uyarısında bulundu. Hayvanların yok olması, 'boş arazilerin' ortaya çıkmasıyla sonuçlanacak.

Resim

Yeni bir araştırmaya göre, 74 otobur hayvan türü kaçak avlanma ve yaşam alanlarının azalması nedeniyle yok olma tehlikesi altında. Science Advances dergisinde yayımlanan araştırma, aralarında gergedan, fil ve gorilin bulunduğu türlerin yüzde 60'ının yok olma noktasına geldiğini belirtti.

Oregon State Üniversitesi'nden Profesör William Ripple'ın başını çektiği araştırma, ren geyiğinden file kadar ağırlığı 100 kiloyu geçen canlıları kapsıyor.

Ripple, hayvan türlerinin giderek azalmasıyla ormanlarda, ovalarda, çim arazilerde ve çöllerde yaşamdan arınmış araziler ortaya çıkacağını söyledi.

Boynuzu altından değerli

Araştırmada yer alan Oxford Üniversitesi Vahşi Yaşamı Koruma Araştırma Birimi'nden Pfoesör David Macdonald, 'sadece otoburların değil, büyük kedi ve kurtlara kadar etçil hayvanların da kaçak avcı ve daralan yaşam alanının tehdidinde olduğunu, elde edilen verilerin de bu hayvanların tabutuna bir çivi daha çaktığını' ifade etti.

Hayvanların hızla azalmasındaki en büyük neden, kaçak avcılığın artması. Afrika'da 20 yıl içinde yok olma tehlikesi bulunan gergedanın boynuzu, altından daha değerli hale gelmiş durumda.

İnsanların ormanları yok etmesi, 1 milyar insanın et yemesi ve sonuç olarak vahşi doğadaki besin zincirinin bozulması, hayvanların ölüm hızını artırıyor.

Bilim insanları, nesli tükenme tehdidi altında olan canlıların en çok Güneydoğu Asya, Hindistan ve Afrika'da yaşadığını belirtti.

Avrupa ve Kuzey Afrika, büyük otobur hayvanlarının çoğunu kaybetmiş durumda.

Kaynak: Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj