2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2015-2016 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan ÖrnekleriArktik’de Fosilleşmiş Tropikal Orman Bulundu!

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2368
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 105
Aldığı Teşekkür: 221

Arktik’de Fosilleşmiş Tropikal Orman Bulundu!

Mesaj gönderen Ihsan » Çrş Oca 06, 2016 10:41 pm

Arktik’de Fosilleşmiş Tropikal Orman Bulundu!

Resim

Norveç’in Svalbard bölgesi, sert soğukları ve kutup ayıları ile tipik bir Arktik senaryoya sahiptir. Ancak bu bölge hep böyle değildi. Yeni bulgular, bir zamanlar bu bölgede tropikal ormanların var olduğunu gösteriyor.

380 milyon yıl önce kıtalar şimdikinden çok farklıydı. Üzerinde yaşadığımız kara parçaları tektonik plakalar ile birbirinden ayrılır. Bu plakalar zamanla magma üzerinde hareket eder. Bu yüzden de Svalbard yaklaşık 380 milyon yıl önce ekvatorda bulunuyordu.

Svalbard’da bulunan fosillerin gösterdiğine göre bir zamanlar burada bir kurtayağı türü olan likopsitlerden oluşan bir orman vardı. Bilim insanları, bu ormanlar çok oluşunun atmosferdeki karbondioksit oranını düşürdüğünü düşünüyor.

“Devonian periyotu boyunca atmosferdeki karbondioksit oranı yüzde 15 kadar azaldı” diyor araştırmanın başında olan ekipten Chris Berry, ve ekliyor, “yer yüzündeki ormanların sıklaşması ve bitkilerin devasa olması fotosentez için gerekli olan karbondioksit oranında artışa yol açtı. Böylece, atmosferdeki karbondioksiti kullanan tüm bitkiler, oranın düşmesine yardımcı oldu.”

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


Sosyal Medya'da Paylaş

       

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir