Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2018-2019) 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri

Balıkların dondurucuya atılmadığı şehir

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2422
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 115
Aldığı Teşekkür: 255

Balıkların dondurucuya atılmadığı şehir

Mesaj gönderen Ihsan » Prş Ağu 29, 2013 9:25 pm

Balıkların dondurucuya atılmadığı şehir

Dünyanın en soğuk şehri olaran ünlenen Yakutsk, aynı zamanda alışık olduğumuzan çok farklı balık pazarlarına sahip bir yer. Sıcaklığın -48 dereceye kadar ulaştığı şehirde, kaskatı kesilmiş balıklar ekmek gibi yan yana diziliyor. Güneş ışınalarının dondurucu sis tabakasını delmekte bile zorlandığı şehirde, şaşırtıcı şekilde tam 270 bin kişi yaşıyor.

Resim

Rusya’nın sınırları içinde yer alan Sakha Cumhuriyeti’nin başkenti, Kuzey Kutup Dairesi’nin 450 km güneyinde yer alıyor. Yakutsk, yaşamanın yanı sıra, dondurucu bir sis perdesi altında kalan şehri görüntülemek isteyen fotoğrafçılar için bile çalışması çok zor bir yer.

Ocak ayında -48 derece Yakutsk’taki hayatı fotoğraflamak isteyen İsviçreli Steeve Luncker, 1 dakikadan kısa bir süre içinde işaret parmağını hissetmemeye başladığını, kamerasının da donarak çalışmayı durdurduğunu belirtiyor.

Sıcaklığın en yüksek -40 derecelerde seyrettiği Yakutsk’un en yakınında bulunan Oymyakon ve Verkhoyansk şehirlerin de durum aslında pek farklı değil. Her iki yerleşim biriminde de sıcaklık -47’ye kadar iniyor. Ancak donmuş toprak üzerine inşa ediken Yakutsk, dünyanın tartışması en soğuk yeri.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde Sibirya iklimleri üzerinde çalışan Anton Vaks, Yakutsk’ta ölçülen en soğuk sıcaklığın -64.4 olduğunu belirtti.

Resim

NEDEN BU KADAR SOĞUK?
Sibirya’nın gereğinden fazla soğuk olmasının belli sebepleri var.

Vaks, Sibirya’nın dondurucu soğuklarının en büyük sebeplerinden birini, okyanusların sıcaklık yayan etkilerinden izole edilmiş olması olarak belirtiyor. “Güneydoğu’daki Pasifik Okyanusu dağlık bölgeler tarafından bloke ediliyor. Atlantik ise ısıyı dengelemek için çok uzakta kalıyor. En yakın okyanus Kuzey Buz Denizi, ancak kışın donmuş halde” dedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Doğal Tarih Müzesi, Yakutsk gibi Sibirya’nın gözlemlemesi en zor kentlerinden gelecek başarılı görüntüler için 10 bin Euro ödüllü bir sergi projesi başlattı. ‘Extreme Cities’ adlı sergiye fotoğraflarınızı kabul ettirmek için yazın son günlerini değerlendirebilirsiniz. Yakutsk’ta şu an sıcaklık rekor yükselikte ve -38.4 derece.

Resim

27 Ağustos 2013 Salı, NTVMSNBC.Com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj