2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Detian Şelalesi (Çin)

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Detian Şelalesi (Çin)

Mesaj gönderen Ihsan »

Detian Şelalesi (Çin) - Detian Waterfall China | 13 JPG | RAR | 12.4 MB

Resim

Çin'in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ne bağlı Daxin İlçesi'nin Vietnam'la sınırında bulunan Detian Şelalesi, Asya'da en büyük, dünyada ise ikinci büyük sınır ötesi şelaledir. Burası 2005 yılında "Çin Ulusal Coğrafyası" adlı dergi tarafından düzenlenen seçimde ülkedeki en güzel şelale seçilmişti.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ne bağlı Jingxi ilçesinden kaynaklanan Guichun Nehri, Vietnam'a girip çıktıktan sonra tekrar Guangxi'ya dönerek Daxin ilçesinin Detian köyünde şelaleye dönüşür. Sınırın Vietnam tarafındaki Ban Gioc şelalesiyle bir bütünlük içerisinde olan Detian şelalesinin genişliği 100 metre, yüksekliği de 50 metredir. Üç basamaktan oluşan şelale, yılın dört mevsiminde değişik görünümlere bürünür. İlkbaharda nehrin iki yakasında açılan binlerce, onbinlerce kızıl kapok çiçeği arasında gümüşten bir ipek danteli andıran şelale, yazın akıntının bollaşmasıyla gökgörültüsünü aratmayacak kadar büyük bir gümbürtü çıkarır; dağ tepelerindeki teraslı tarlaların altın sarısına büründüğü sonbahar günlerinde şelale yılın en berrak dönemine girer; kışa girilmekle akıntının görülebilir bir biçimde azalması ise şelaleye ayrı bir zarafet kazandırır. Bu değişik manzaralara rağmen bölgedeki turizm sezonu, akıntı miktarının zirveye ulaştığı Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönemdir.

Detian şelalesine gelen turistler, şelalenin görkemli manzarasının yanı sıra çevresindeki doğal güzellikleri görme imkanına da sahip oluyor. Bunların bir örneği Heishui nehri. Guichun nehriyle aynı bölgeden kaynaklanan ve "Karasu" anlamına gelen Heishui nehrinin ismi, iki yakasında eski ağaçlarla ve acayip şekilli kaya parçalarıyla dolu dağ tepelerinin nehir sularında oluşturduğu karanlık yansımalarından kaynaklanmış. Detian şelalesinin ünlü olmasında, sınır bölgelerine özgü insan manzaralarının rolü de çok büyük. Nehirde bambu sallarda Vietnam sigaralarını, parfümlerini ve yiyeceklerini satan Vietnamlı satıcılar, ilginç bir manzara oluşturur. Ancak sınır ticaretinin hareketliliğini daha yakından tanımak isteyenler, şelaleyi içinde barındıran turistik bölgede kurulan sınır pazarına gitmeli. Çin ile Vietnam arasına ta Qing hanedanı döneminde yerleştirilen 53 nolu sınırtaşı çevresinde kurulan pazar, her zaman tıklım tıklım dolu. Sınır pazarında satıcılık yapan 12 yaşındaki Vietnamlı kız, mallarının reklamını Çince yapıyor. Okul tatilinden yararlanarak babasına yardım eden bu ortaokul öğrencisinin tezgahı yeşil fasulye keki, sigara, parfüm ve elişi eşyalarıyla dolu. Sınır pazarında ona benzer Vietnamlı satıcıların sayısı oldukça fazla ve hepsi ucuz Vietnam mallarını satıyor.

Resim

İndir:

Alternatif: ... sp=sharing
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"