2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Türkiye'de Haber Kanallarında Harita Kullanımı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Türkiye'de Haber Kanallarında Harita Kullanımı

Mesaj gönderen Ihsan »

TÜRKİYE’DE HABER KANALLARINDA HARİTA KULLANIMI
ALİ DEMİRCİ, YEŞİM BARUT

Bu çalışma Türkiye’deki haber kanallarında harita kullanımının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada dördü ulusal biri uluslararası olmak üzere toplamda beş televizyon haber kanalı 9-15 Aralık 2013 tarihleri arasında yedi günlük bir zaman diliminde akşam 17:00 ile 24:00 saatleri arasında izlenmiştir. Çalışmada haber bültenlerinde ne zaman, hangi türde, hangi haber konusunda, hangi boyutta kaç haritanın kullanıldığı, haritalarda ölçek ve lejant gibi özelliklerin bulunup bulunmadığı ve haritaların genel olarak haber konusuna uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmada izlenen tüm kanalların haber bültenlerinde izleme süresinde 830 haber yayınlandığı, bunların içerisinde 127 haritanın kullanıldığı tespit edilmiştir. Kullanılan haritaların yaklaşık %80’inin hava ve yol durumu ile ilgili olduğunun belirlendiği çalışmada haber bültenlerinde haritalara yeterli ölçüde yer verilmediği tespit edilmiştir. Haberin izleyiciye ulaştırılmasına ve daha bilinçli bir toplum yapısının oluşturulmasına yaptığı katkılar göz önüne alınarak, haber bültenlerinde daha fazla haritaya yer verilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Harita, haber kanalları, televizyon, Türkiye

İndir:

Alternatif:

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"