2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneş genişlemeye başlasa gezegenimizi yutması ne kadar sürer?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kısa cevap: Yüzbinlerce yıl.

GÜNEŞ, er ya da geç çekirdeğindeki hidrojen yakıtını bitirip yeni bir devreye girecek. Bu yeni aşamada kırmızı bir deve dönüşeceği tahmin ediliyor. Kırmızı dev yıldızlar aslında bir yıldızın ölürken geçirdiği evrimdeki son aşamalardan biri. Güneş için bu aşama birkaç milyar yıl sonra gerçekleşecek.

Güneş boyutlarında bir yıldızdan oluşan tipik bir kırmızı devin çapı 160 milyon kilometre civarında oluyor. Bu evrede Güneş, kendi sistemindeki gezegenleri yok ederken, daha uzakta olan bazı gezegenlere de hayat verebilir. Ancak bu büyüklükte bir yıldız Dünyayı yutacak ve sonunu getirecek gibi düşünülse de aslında durum değişiklik gösterebilir. Çünkü Güneş yaşlandıkça enerjiye dönüşen kütlesi de azalıyor. Kırmızı deve dönüşüm aşamasında bu iyice azalmış olacak. Sonuçta katmanları koparak etrafa dağılmaya başlayacak. O sırada Dünya'nın da Güneş Sistemi'nin dışına doğru savrulacağı tahmin ediliyor. Savrulma yeterince hızlı olmazsa gezegenimiz Güneş tarafından yutulabilir. Ama hızla savrulup bu durumdan kurtulsak dahi birbirinden farklı senaryolarla karşı karşıya kalabiliriz. Fakat tüm bunlar bir anda yaşanacak bir felaket senaryosu yaratmıyor, örneğin, Güneş'in genişlemeye başlayıp kırmızı deve dönüşümü yüz binlerce yıl sürecek olan bir aşama.

Kaynak: Populer Science Türkiye Ocak 2015
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"