2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Neden yağmur bulutları koyu renkli oluyor?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kısa cevap: Yoğunluk nedeniyle ışığı farklı şekilde yansıtıyorlar.

Bulutlar çoğunlukla beyaz olur. Yağmur yağacağı zaman ise gökyüzünde koyu bulutlar belirmeye başlar. Bunun sebebi bulutların oluşma şekliyle yakından ilgili. Etrafımızdaki havada yüksek oranda su bulunmakta. Tabii bu su sıvı değil, gaz formunda. Buna basitçe su buharı diyoruz. Yere yakın bölgelerdeki hava ısındığında yükseliyor ve su buharını da beraberinde götürüyor. Yükselen hava serinlemeye başlıyor, içindeki su buharı atmosferdeki gazlarla tepki-meye girerek yoğunlaşıyor.

Bu damlacıkların ve buz kristallerinin kaynaşmasına neden oluyor ve böylece bulutlar oluşuyor.

Atmosferdeki parçacıklar yoğun oranda mavi ışık saçıyorlar. Bulutlarsa ince oldukları için ışığın tüm renklerini yansıtıyorlar. Bu iki faktör bir araya gelince bulutların beyaz rengi ortaya çıkıyor. Ancak yağmur bulutlarının yoğunluk ve yükseklikleri farklı. Bulutlar inceldikçe beyazlaşıyor. Yağmur bulutlarının ardındaki parçacıkların ışığı bize ulaşamadığı için aşağıdan bakınca onları gri renkte görüyoruz.

Kaynak: Populer Science Türkiye Mart 2015
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"