2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Bir gökdelen en fazla ne kadar yüksek olabilir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kısa cevap: Şu anki teknolojiyle maksimum 1.700 metre.

Gökdelenler kendi ağırlıklarını kaldırabilmek zorunda. Tabii bir de içleri dolu olduğunda eklenen ağırlık var. Bu yüzden inşa edilirken maksimum kapasiteleri de hesaplanarak toplamda ne kadar ağırlığa dayanmak zorunda oldukları hesaplanıyor. Bunun dışında rüzgâr gibi doğal etkenler nedeniyle de dış cephelerinde belli bir gerilim oluşuyor.

Sadece taşımak zorunda olduğu yükün hesaplanması yeterli olsaydı, kabaca bir tahminle 65,5 metreden daha yüksek olmamaları gerekirdi. Fakat modern gökdelenlerde katların asılı olduğu çelik profiller ve asma duvarlar kullanıldığından, bu limit rahatlıkla arttırılabiliyor. Bu durumdan anlaşılabileceği üzere: bir gökdelenin asıl limitleri, yapımında kullanılan malzemelerle belirlenmekte.
Bunun yanı sıra, kat sayısı arttıkça kullanılacak olan asansör sisteminin de ona göre tasarlanması gerek. Çünkü hiç kimse bir asansörü 20 dakika bekleyip sonra dilediği kata ulaşmak için 10 dakika boyunca içerde kalmak istemez. Asansörler, acil durumlar da insanları en uzak noktaya bile hızlıca taşıyabilir durumda olmalı. Günümüzde en yüksek gökdelen, Dubai'de bulunan 828 metrelik Burj Khalifa. Ama onu inşa eden mühendisler, kullanılan malzemelerle 1.700 metreye ulaşabilen bir gökdelen yaratmanın da mümkün olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: Populer Science Türkiye Mayıs 2015
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"