2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Neden Alplerin Genç Dağlar Oldukları Söylenir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Yeryüzü, milyonlarca yıl sayısız yükselmelere uğradı. Bu yükselmelerde, sayısız dağ zincirinin oluşması ile sonuçlandı.

Resim

Şimdi bu dağlardan en küçük bir iz bile kalmamasına neden, atmosfer güçlerinin bunları erozyona uğratarak silip süpürmeleridir. Geriye kalanlar ise, yeryüzü tabakasının veya daha eski kayaların altındadırlar. Yağmur ve diğer etkenlerden kurtularak yükselen, günümüzün dağlarına, genç dağlar adı verilir.

Alpler, Himalayalar ve Rocky dağları, 65 milyon yıl önce yükselmeye başlamalarına karşın, genç dağ niteliğindedirler. Bunun nedeni, jeologların bu tür doğal gelişim olaylarında kullandıkları ölçü biriminin, milyonlarca yıla eşit olmasıdır.

Yeni bulgular, Alp dağlarının hâlâ yükseldiğini, ama bu yükselişin sürekli erozyonlar nedeniyle engellendiğini ortaya koyuyor. Bu dağların milyonlarca yıl yükselmesine neden olarak, Afrika kıtasının itme hareketini verebiliriz. Sürekli olarak kuzeye doğru baskı yaparak Akdeniz’in dibindeki kaya sahanlığını Avrupa kıtasına doğru iten Afrika, böylece, günümüzdeki dağ zincirlerinin oluşmasına yol açtı.

Alp Dağları, derin vadilerle ayrılmış pek çok dağ dizisinden oluşur. Bu dağ dizileri, Cenova Körfezinden Viyana'ya dek uzanırlar ve Kuzey İtalya ile Güney Almanya arasında yükselirler.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"