2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneş ve Ay Neden Tutulur?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Çok eski dönemlerden beri merak konusu olan Güneş ve Ay tutulmaları, özellikle Güneşin tanrısal gücüne inanan, ilkel toplumlar için büyük bir korku kaynağı idi. Güneş ve Ay tutulmasının, kendi ekseni ve birbiri etrafında dönen Dünya ile Ay’ın, Güneş’le aynı hizaya geldiği anda oluştuğu öğrenildi.

Ay, Dünya’nın tam önüne gelerek, Güneş ışınlarının, Dünya’nın bazı bölgelerine doğru yansımasını önlemektedir. Eğer Ay’ın neden olduğu gölgenin düştüğü bölge sınırları içindeysek, Güneş’in tam tutulma halini görürüz. Eğer hafif gölgeli yerdeysek, tutulma yarım olacaktır. Güneş tutulmasının Dünya’mızda tespit edilen önemli bir etkisi, insan bedenindeki kan pıhtılaşma süresini yavaşlatmasıdır. Bu, tıp açısından önemli bir konudur.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"