Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Kaplıca ve Ilıca Arasında Fark Var mı?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Kaplıca ve Ilıca Arasında Fark Var mı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Kaplıca ve Ilıca Arasında Fark Var mı?

Zaman zaman büyüklerimizin ya da belli rahatsızlığı olan tanıdıklarımızın tedavi olmak ve şifa bulmak için kaplıcalara gittiklerini duymuşuzdur. Sıcak yer altı suyu kaynaklarının etrafına kurulan bu tesisler yorgun bedenlerimizi dinlendirmek açısından da alternatif tatil yerleridir. Bazen ılıcalardan da söz edildiğini duyarız. Acaba ılıca ile kaplıca arasında bir fark var mıdır?

Madensuyunun yeryüzüne çıktığı kaynağa kaynarca, madensularından yararlanmak üzere kaynarcaların çevresinde kurulan tesislere de genel olarak kaplıca ya da ılıca denmektedir. Kaplıca sularından banyo ve içme kürleriyle yararlanılmaktadır. İçme kürü olarak yararlanılan kaplıcalara içmece de denilmektedir.

Kaplıca teriminin kökeni, kaynarcanın üzerine hamam yapılması nedeniyle türetilen ‘kaplı ılıca’ terimidir. (Ilıcanın anlamı ise,suyu sıcak olarak yerden çıkan hamamdır.)Yani sonuç olarak kaplıca ve ılıca eş anlamlı sözcüklerdir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla