2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Colomb Amerika'yı Keşfettiğinde Kıtada Kimler Bulunuyordu?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Colomb Amerika'yı Keşfettiğinde Kıtada Kimler Bulunuyordu?

Mesaj gönderen Ihsan »

Colomb Amerika'yı Keşfettiğinde Kıtada Kimler Bulunuyordu, Aztekler mi İnkalar mı?

Bütün zamanların en büyük keşiflerinden birisi de coğrafi keşiflerdir. Sadece bulundukları zamana damga vurmakla kalmamışlar,tüm zamanları etkilemişlerdir. Neden-sonuç ilişkisiyle incelendiklerinde coğrafi keşiflerin etkilerinin hala devam ettiğini savunanlar bile var. Coğrafi keşifleri ve sömürge yarışını başlatan Amerika’nın keşfedilişi ise kafamızı karıştırmaya devam eden konulardan biridir. Peki, Colomb Amerika’yı keşfettiğinde hangi halkla karşılaşmıştır?

Colomb Amerika’ya geldiğinde bu iki halk da kıtada bulunuyordu. Hatta Maya ve Toltek yerlileri ve Aztek İmparatorluğu’na bağlı başka kabileler de bulunuyordu. Aztekler Orta Amerika’da, İnkalar da bugünkü Şili civarında Güney Amerika’daydı. Ne var ki Colomb bunları görmedi. Aztekler’le ilk karşılaşan Cortez, İnkalar’la ilk kez karşı karşıya gelen de Pizarro’ydu. Aztekler’e bağlı küçük kabilelerle karşılaşan Colomb, uzun süre Hindistan’a geldiğini düşündü. Amerika’nın yerli halkının ‘İndian’ yani ‘Hintli’ olarak adlandırılması da bu yüzdendir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"