Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Ay'ın Neden Evreleri Vardır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 124
Aldığı Teşekkür: 265

Ay'ın Neden Evreleri Vardır?

Mesaj gönderen Ihsan » Pzr Eyl 21, 2014 12:25 am

Ay'ın Neden Evreleri Vardır?

Ay’ın sürekli değişen görünüm: Yeniay, ilk dördün, dolunay, son dördün. Tam döngünün tamamlanması yaklaşık 29,5 gün sürer (kamer ayı).
Önemli olgu: Güneş’in aksine Ay kendi ışığını yaymaz. Sadece Güneş aydınlattığı zaman görülür; o zaman Güneş’in ışığını yansıtır.
“Evreleri” yaratan şey, Güneş’in aydınlatma oranındaki değişikliktir. Ay yüzeyinin bazen büyük, bazen de küçük bir kısmı aydınlanır.

Dünya gibi Ay’ın da (Güneş’e bakan) aydınlık ve karanlık bir yüzü vardır. Hep yarı ışıklıdır; daimi karanlık yüzü yoktur (kusura bakma Pink Floyd!).

Ay ile Güneş hemen hemen aynı yöndeyken, Ay arkadan aydınlanır. Biz Dünya’dan onun karanlık yüzünü görürüz. Buna Yeniay denir.

Bir hafta kadar sonra Ay yörüngesinin ilk %25’lik kısmını tamamlamış olur. Güneş Ay’ı batıdan aydınlatır. Biz (İlk Dördün) Yarımayı görürüz.

Bundan bir hafta sonra Ay Güneş’e ters yöndedir. Biz Dünya’dan onun aydınlanan bölümünü görürüz. Buna dolunay denir.

Nihayet yörüngesinin %75’ini (Son Dördün) tamamlayan Ay, doğudan aydınlanır. Batıya bakan yarımküresi şimdi karanlıktır.

Hatırlatıcı not: İlk Dördünde Ay sadece gecenin ilk yarısında, Son Dördünde ise sadece gecenin ikinci yarısında görülür.

Ay dolunayken Güneş’in tam karşısındadır, bu yüzden gün batımı civarında doğar, gün doğumu civarında batar. Yani tüm gece görülebilir.

Ortalama Ay döngüsü 29 gün, 12 saat, 44 dakika, 2,9 saniyedir. Yahudi/İslami takvimler halen kamer ayını temel alır.

Ay’dan bakınca Dünya da evrelerden geçer. Ay’daki bir astronot Yeniayda Dünya’yı tam daire biçiminde görür, bunun tersi de geçerlidir.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj