Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Büyük Patlama Nerede Gerçekleşti?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2439
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 260

Büyük Patlama Nerede Gerçekleşti?

Mesaj gönderen Ihsan » Pzr Eyl 21, 2014 3:50 pm

Büyük Patlama Nerede Gerçekleşti?

“Büyük Patlama (Big Bang)“ terimi zihinlerde her açıdan yanlış bir görüntü uyandırır. Bir patlama olmuş izlenimini verir.

Dinamit patlaması gibi bir patlama belli bir yerde olur ama “Büyük Patlama (Big Bang) burada oldu” diye gösterebileceğimiz bir yer yoktur.

Büyük Patlama sırasında evren var oluverdi ve hemen, her yerde büyümeye başladı. Bu aynı anda her yerde oldu.

Kabaran kekin içindeki üzümleri düşünün. Herhangi bir üzüme göre tüm diğerleri ondan uzaklaşıyordur ( ve kenarsız, sonsuz bir kek düşünün!)

Genişleyen bir evrende de herkes aynı manzarayı görür. Herkes patlamanın ortasında gibidir (oysa hiçbiri değildir).

Yine bir dinamit patlamasında, şarapnel önceden var olan bir alanın içinde patlar. Ancak evren için önceden var olan bir alan yoktur.

Büyük Patlama herhangi bir şeyin içine yayılmadı. Sadece uzay var oldu ve her bir parçası diğerinden uzaklaşmaya başladı.

Yine sonsuz keki düşünün. Eğer sonsuzsa, içinde genişleyeceği bir “dışı” yoktur. Genişleme, içteki her noktanın birbirinden uzaklaşmasıdır.

Tabii uzay, balon yüzeyinin yüksek boyutlu versiyonu gibi, kendi üstüne bükülebilir. Yine içinde genişleyebileceği bir “dış” yoktur.

Zorlandıysanız, şöyle düşünün: Büyük patlama 4 boyutludur (3 uzay, 1 zaman) ve bizim gibi 3D varlıklar için hayal edilmesi çok zordur.

Büyük Patlama’nın sadece parçalarını anlayabiliriz, tamamını kavrayamayız. Bunu ancak genel göreliliğin matematik teorisi yapabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj