2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Evren Ne Kadar Büyük?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Evren Ne Kadar Büyük?

Mesaj gönderen Ihsan »

Evren Ne Kadar Büyük?

Evren ne kadar büyük, sorusunu yanıtlamak için öncelikle “evren” ile tam olarak neyin kastedildiğini tanımlamak gerekir.

Önemli olgu: Evren sonsuzluktan beri var olagelmedi. Doğdu: 13,7 milyar yıl önce muazzam Büyük Patlama ile var oldu.

Olgu: Evren doğdu demek, ışığı bize 13,7 milyar yıldan kısa sürede gelen gökadaları görüyoruz demektir. Daha uzak cisimler: Işık hala yolda.

Dünya merkezli gördüğümüz cisimler -yaklaşık 100 gökada- “gözlemlenebilir evren” diye bilinen devasa bir uzay “balonu” içindedir.

Gözlemlenebilir evrenin kenarına olan uzaklık 42 milyar ışık yılıdır ki bu da çapının yaklaşık 84 milyar ışık yılı olduğu anlamına gelir.

S: Evren 13,7 milyar yaşındaysa, kenarına olan uzaklık nasıl 42 milyar ışık yılı uzakta olabilir? Y: Evren ilk başta ışıktan daha hızlı genişledi; “şişti” !

Not: Işık hızı yalnız Özel Görelilik’te (Einstein) maksimum hızdır (1905). Genel Görelilik’te (1915) uzay herhangi biz hızla genişleyebilir.

Gözlemlenebilir evrenin sınırı ” ışık ufku” denen hayali bir sınırdır ve bu teleskopla görülebilen en uzak noktaya karşılık gelir.

“Kozmik ufuk” denizdeki ufuk gibidir. Ufkun ötesinde daha çok okyanus bulduğumuz gibi kozmik ufuk ötesinde de daha çok evren bulabiliriz.

“Şişme teorisi”ne göre ufkun ötesinde sonsuz miktarda evren olabilir. Sonsuz bir evren!

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"