2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneş Sisteminin Başka Bir Yerinde Yaşam Olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Uzay çetin yerdir. Boşluk, aşırı soğuk ve sıcak, ölümcül UV ışınımı, yüksek enerjili parçacıklar; hepsi canlı hücreler için çok zararlıdır.

Çok sıcakta karmaşık moleküller dağılır, çok soğukta metabolizma kimyası çok yavaş olur. Ayrıca parçacıklara / ışınıma karşı korunma gerekir.

Ay ve Merkür gibi havasız ortamlar neredeyse kesinlikle yaşamsızdır. Güneş Sistemi’nin soğuk kıyılarındaki çoğu dünya için de bu geçerlidir.

Uzak geçmişte Mars daha yoğun atmosferi, daha yüksek sıcaklığı, okyanuslarıyla Dünya’ya daha çok benziyordu. Yaşam belki de Mars’ta başladı.

Mars mikroorganizmaları bugün hala yüzeyin zorlu şartlarından uzak, yeraltı su kovuklarında yaşamlarını sürdürüyor olabilir.

Yanıt gelecekteki Mars numuneleri toplanacak uzaf seferlerinde yatıyor. İkinci bir biyoloji bulmak (Mars’ta) bilim için muhteşem olurdu.

Kalın Venüs ve Jüpiter atmosferinin belli derinliklerde bakteriler hayatta kalmış olabilir. Ancak yaşamın nasıl başladığını bilmek zordur.

Jüpiter uydusu Europa: Buzul okyanus, enerji kaynağı (gezegen gelgitleri), kuyrukluyıldız biyomolekülleri var. Karmaşık yaşam bile olabilir.

Bu, Jüpiter uydusu Ganymede ve Satürn uydusu Enceladus ile Titan için de geçerli olabilir. Doğruluğunu sınamak zor ve pahalı olacaktır.

“Ekstremofillerin” varlığı -kayada, karanlıkta, çok sıcak suda vs bakteriler- Güneş Sistemi’nin birçok yerinde yaşam olabileceğini gösterir.

Ancak şimdiye dek hiçbir şey bulunamadı. Yatıştırıcı düşünce: Tüm evrende yaşam barındırdığını bildiğimiz tek yer hala Dünya’dır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"