2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kütleçekim Dalgası Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Kütleçekim dalgaları uzay-zamanın yapısındaki varsayımsal dalgalanmalardır. Işık hızı ile ilerlerler, sudaki çember dalgalar gibidirler.

Einstein’in genel görelilik teorisine göre uzay-zamanın 4 boyutlu sert yapısı kütlenin varlığı ile bozulabilir / bükülebilir.

Benzeri biçimde, hızlanan kütleler uzay-zamanda, enerjiyi taşıyarak yayılan dairesel dalgalar yaratır. Onlara da kütleçekimsel ışınım denir.

1974: Russell Hulse ile Joe Taylor iki pulsar B1912+16’nın yörüngesinin enerji kaybettiğini ve yılda 3,5 m küçüldüğünü keşfettiler.

Enerji kaybı, genel göreliliğin öngörüleriyle birebir uyumludur. İkili pulsar belli ki kütleçekim dalgaları yayıyordu.

Ancak dalga genliği çok küçük olduğundan, tespiti çok zordur. Dedektörler için, kilometre uzunluğunda borularda lazer demetleri kullanır.

ABD’deki hassas LIGO dedektörleri bile henüz başarıya ulaşamadı. 2014’de yapılacak duyarlık yükseltimi bunu değiştirebilir.

Olası KD kaynakları: Yörüngede büyük kütleli cisimler, süpernova patlamaları, gama ışın patlamaları, yıldız yutan karadelikler.

Geleceğin uzay dedektörleri Büyük Patlama‘dan kalma yüksek frekanslı kütleçekim dalgalarını da tespit edebilir.

Kütleçekimsel dalga gökbilimi, evrene yepyeni bir pencere aralıyor. Henüz gözlemlenmemiş fenomenler ortaya çıkabilir. Müthiş değil mi?

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"