Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2018-2019) 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan ÖrnekleriIşık Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2431
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 255

Işık Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Mesaj gönderen Ihsan » Pzr Eyl 21, 2014 4:14 pm

Işık Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Işık hızı (c) evrendeki sonsuz hız rolünü oynar. Sonsuzluğa nasıl erişilmezse, ışık hızı da maddesel cisimler için erişilmez niteliktedir.

Işık hızına niye erişilmez? Enerjinin kütlesi vardır. Cismi daha hızlı itince hareket enerjisi & kütle artar. C’ye yaklaşırken kütle sonsuza çıkar.

Bir cisim sonsuz hızla ilerliyorsa, ona kıyasla hızınız önemsiz miktardadır. Hızınız ne olursa olsun, o cisim size sonsuz hızlı görülür.

Benzeri biçimde, ışık kaynağına kıyasla ne kadar hızlı gidiyor olursanız olun, ışık hızının ölçümü daima aynıdır.

Biri size ışığın yarı hızıyla yaklaşsa ve gözünüze bir meşale tutsa bile, ışık size 1,5 c ile değil, c ile gelir.

Işık hızının ölçümü (mesafe/zaman) herkes için aynı olduğuna göre, herkesin mesafe (uzay) ve zaman tahmini de bu mantığa göre değişmelidir.

Yanınızdan geçenin uzay ve zaman aralıklarının değişir gibi görünme biçimi, tamamen onun size kıyasla ne kadar hızlı olduğuyla ilgilidir.

“Hareket eden saat yavaşlar, hareket eden cetvel kısalır.” Yanınızdan geçen kişi ağır çekimle ilerler ve hareket yönünde giderek küçülür.

Ama “zaman genişlemesi” ve “Lorentz daralması” ancak biri size kıyasla ışık hızının anlamlı bir ölçüsünde ilerliyorsa fark edilebilir.

Işık hızı, yolcu jetinden milyon kat hızlı (300.000 km/sn) olduğundan, “özel göreliliğin” etkileri gündelik yaşamdan ayırt edilemez.

Ama ışık hızına yakın hızla yıldızlara doğru yola çıkılırsa zaman o kadar yavaş akar ki, dönüşte Dünya’da milyonlarca yıl geçmiş olabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj