Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Sadece Birkaç Gökadada mı Karadelik Var?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2439
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 261

Sadece Birkaç Gökadada mı Karadelik Var?

Mesaj gönderen Ihsan » Pzr Eyl 21, 2014 7:13 pm

Sadece Birkaç Gökadada mı Karadelik Var?

Keşiflerinden sonra uzunca bir süre kuasarların bir anormallik; normal gökadalarla bağlantısı olmayan kozmik bir tuhaflık olduğu düşünüldü.

Ama zamanla, tüm olmasa da, çoğu gökadanın merkezinde, Güneş’in milyonlar/milyarlarca katı süperkütleli karadelikler barındırdığı anlaşıldı.

Çoğu süperkütleli karadelik, yıldızlar arası toz perdesinin ardında olduğundan, hiçbir şey yapmadan sessiz sakin durur ve kolayca görülemez.

Mütevazi boyutta da olsa, Samanyolu’nun bile süperkütleli bir karadeliği vardır. Sagittarius A’nın kütlesi, Güneş’in yaklaşık 4,3 milyon katıdır.

Bizimki de dahil çoğu gökadanın gençken sarsıntılı bir kuasar aşamasından geçtiği şüphesi güçlüdür. Gaz tedariki bitince süreç sonlanmıştır.

Etrafta bolca besin maddesi olduğundan, kuasarlar evrenin erken aşamasında ortaya çıkmış olabilir. Yıldız oluşumuyla birlikte gazlar emilir.

Ayrıca gökadalar o zaman birbirine daha yakındı (evnren giderek genişliyor). Gökada çarpışmaları merkezi karadelikleri beslemiş olabilir.

Süperkütleli karadelikler küçük, gökadalar büyüktür ama özellikleri bağlantılıdır. Karadeliklerin kütlesi, merkezi “şişkinliğin” 1/700’üdür.

Karadeliklerle gökadalar arasındaki yakın bağa işaret eder bu. Biri diğerini doğurmuş olabilir veya birlikte doğmuşlardır.

Süperkütleli karadeliklerle gökadalar arasındaki bağlantının tam yapısı, evrenbilimin çözülmemiş en büyük bulmacalarından biridir.

Kanıt: Uzayda herhagi bir gökadadan 23.000 ışık yılı uzakta (yaklaşık Güneş’in Samanyolu merkeze uzaklığı) sürüklenen HE0450-2958 kuasarı.

HE0450-2958’in etrafında hiç gökada yok gibidir. Bilinen tek çıplak kuasardır; yani, boşlukta tek başına sürüklenen süperkütleli karadelik.

Çıplak kuasardan fırlayan jet, gökadaya lazer ışını gibi saplanır. Bazıları gökadayı kuasar jetinin doğurduğuna inanır.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj