2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Takımyıldızı Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Takımyıldızı Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Takımyıldızı Nedir?

On binlerce yıl önce insanlar gece gökyüzüne bakıp rastgele dağılmış yıldızların belli birtakım şekiller oluşturduğunu hayal ettiler.
Bazı yıldız grupları boğa, köpek, ayı ve yılan gibi hayvanları andırıyordu. İşte takımyıldızlar böyle doğdu.
Sonraları başka yıldız gruplarına tanrı ve mitolojik varlık isimleri verildi. Romalı alim Batlamyus (MS 90-168) 48 takımyıldız listeledi.
En ünlüleri: Büyükayı, Avcı, Aslan, Kuğu, Boğa, Koltuk, İkizler, Herkül.

16. yüzyıl sonlarında Hollandalı denizciler güney göğünü haritalayarak listeye Tukan & Cennetkuşu gibi yeni takımyıldızları eklediler.

Daha sonra kuzey yarımküre Tilkicik & Kertenkele gibi yeni ve ilk bakışta göze çarpmayan takımyıldızlar eklendi.

1930’dan bu yana 88 takımyıldız tanımlandı. Gece göğünün her bir alanında takımyıldızlar belirlendi.

Takımyıldızın yıldızları birbirine çok uzak olabilir ve genelde bağlantısızdır. Yani takımyıldızlar “görünürde” belirlenmiş gruplardır.

Yakın bir yıldız ile ultra uzak bir gökada, gökyüzünde komşu olduğu sürece, aynı takımyıldıza dahil olabilir.

Yıldızların gökteki düzenli hareketinin sonucu olarak takımyıldızların görünümü, Dünya’dan bakıldığında bile zaman içinde çok yavaş değişir.

Bazı takımyıldızlar daima görünür, bazılarıysa (ekvatordakiler hariç kimsenin gözüne) görünmez. Çoğu sadece belli bir mevsimde görünür.

İnkalar & Aborjinler “karanlık bulut takımyıldızlarını”; Jaguar gibi, bir hayvanı andıran, Samanyolu’nun kara toz bulutlarını belirlediler.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"