2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneşin Bir Yüzeyi Var mı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Güneş alev alev yanan dev bir gaz topudur, bu yüzden Dünya gibi katı bir yüzeyi yoktur.Ancak yine de varmış gibi görünür.Neden mi?

Güneş’in “yüzeyi” fotosfer, Güneş’in iç kısmından binbir güçlükle dışarı çıkan Güneş ışığının çıkmakta daha az zorlanmaya başladığı yerdir.

Kalabalık bir cadde düşünün. Akmıyor. Engeller (insanlar) arasında zikzak çizmeniz şart. Düz gidiş yok: İşte Güneş’ten çıkan ışığın durumu.

Güneş çekirdeğinden yola çıkan foton (ışık parçacığı) henüz 1 cm gittikten sonra bir engel (elektron) tarafından başka yöne saptırılır.

Dümdüz ilerliyor olsa fotonun çekirdekten yüzeye çıkması sadece 2 saniye sürerdi. Oysa zikzaklı yol öyle engebelidir ki 30.000 yıl sürer!

Bu nedenle bugünün Güneş ışığı yaklaşık 30.000 yaşındadır. Son buzul çağının doruğunda ortaya çıkmıştır.

Güneş ışığı üreten nükleer yangınlar 29.000 yıl önce sönmüş olsa, biz bunu ancak 1000 yıl sonra anlabilirdik.

Aslında bu tam doğru değil. Güneş’in depoladığı ısıyı kaybetmesi bir milyon yıl sürerdi. Bu dev kapasite sayesinde bir süre güvende olurduk.

Fotonlar 30.000 yılın sonunda Güneş’in yüzeyine varır ve 300.000 km/sn hızla dümdüz Dünya’ya doğru uçar.

Bu hızla Dünya’ya olan 150 milyon km’lik yolu almaları sadece 8,3 dakika sürer (yani, Güneş aniden yok olsa, biz 8,3 dakika sonra anlarız).

Güneş fotosferi , fotonların zikzak rotadan düz rotaya geçiş yaptığı ya da “yürümeyi bırakıp uçmaya başladığı” yer olarak tanımlanır.

Fotosfer katı bir yüzey olmasa da (güvenli bir filtreden bakıldığında) Güneş’i bir disk gibi gösterecek kadar keskindir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"