2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneş Döngüsü Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Güneş Döngüsü Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Güneş Döngüsü Nedir?

Heinrich Schwabe Merkür yörüngesindeki farazi gezegeni bulmak için Güneş’i gözlemledi. Amacı Güneş önünden geçecek küçük beneği yakalamaktı.

Onun yerine Güneş lekesi sayısındaki yavaş değişimi keşfetti. 1828 / 1829: Her gün leke. 1833: 139 gün lekesiz. Sonraki on yıl: Aynı döngü.

Schwabe 1843’de Güneş lekelerinin 10 yıllık döngüsünü öne süren teorisini yayımladı. Teori Galileo dönemine ait eski gözlemlerle doğrulandı.

Sonradan Güneş döngüsü periyodunun aslında 11 yıla yakın olduğu bulundu. 1755’den itibaren döngüler sayıldı. Mevcut döngünün sayısı: 24.

Yeni döngü yüksek enlemlerde küçük lekelerin oluşumuyla başlar. Sonra ekvator yakınında, lekeler / patlamalarla aktif bölgeler hareketlenir.

“Güneş maksimumu” sırasında Güneş bütün olarak, özellikle UV ve X-ışını formunda (birçok kara lekeye rağmen) biraz daha fazla enerji yayar.

Güneş döngüsü muhtemelen yüzey altı manyetize plazma akıntıları ile ve düzenli manyetik enerji birikimi ile ilintili ama ayrıntılar bir sır.

1893’te İskoç gökbilimci Edward Maunder 1645’ten 1710’a Güneş faaliyetinde sıradışı azalma keşfetti. Döneme Maunder Minimumu ismi verildi.

Maunder Minimumu’nun nedeni bilinmiyor. Ağaç halka analizi ile 1420-1550 arası benzeri uzunlukta bir minimum bulundu. İleride yine olabilir.

20. yüzyılda Güneş, güçlü maksimumlar ile, sıradışı faaliyet gösterdi. Ancak 23 no’lu son döngünün minimumu çok derin ve uzundu.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"