2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Neptün Hep En Dıştaki Gezegen mi Oldu?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Neptün aslında Galileo Galilei tarafından 1612’de görülüp kaydedildi. Galileo onu Jüpiter yakınında tespit etti, yanlışlıkla yıldız sandı.

Varlığı Uranüs’ün tutarsız yörüngesinden anlaşıldı. Görünmez bir gezegen onu çekiştiriyordu. Konumu Newton kütleçekim yasasıyla hesaplandı.

1840’ların ortasında İngiltere’de John Couch Adams (hatalı) ve Fransa’da Urbain Le Verrier tarafından (çok daha doğru) hesaplar yapıldı.

23 Eylül 1846, Johann Galle Berlin’de kayıp gezegeni buldu. Le Verrier’in öngördüğü yere yakındı. Roma deniz tanrısı Neptün’ün adını verdi.

Neptün’e giden ilk (ve tek) uzay aracı: NASA Voyager 2. 25 Ağustos, 1989. Gezegenin etrafında yeni uydular ve koyu, ince halkalar keşfetti.

Neptün de Dünya gibi mavidir. Rengi atmosferdeki metandan gelir. Azgın rüzgarları, dev fırtınaları ve sirrus benzeri saçak bulutları vardır.

49.530 km’lik Neptün 4 dev gezegenin en küçüğüdür. 16s 07dk’da bir döner. Güneş’e 4,48 milyar km uzaklığıyla yörüngeyi yaklaşık 165 yılda tamamlar.

En büyük uydu Triton’u 1846’da Lassell keşfetti. Neptün’e ters yönde döner. Muhtemelen yakalanmış bir Kuiper Kuşağı cismidir, Pluto gibi.

Neptün şu an Güneş Sistemi’nin en dış gezegenidir. Ancak hep böyle değildi. Üç nedenden dolayı…
Eski çağlarda bilinen en uzak gezegen Satürn’dü.
2006’ya kadar Güneş’e daha uzak olan (1930’da bulunan) Pluto gezegen sayıldı.
Bilgisayar simülasyonları: Güneş Sistemi’nin doğumundan sonra “göç eden” Jüpiter’in çekimiyle Uranüs ile Neptün yer değiştirmiş olabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"