2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Greenwich Neden Başlangıç Meridyenidir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Coğrafya derslerinde yerel saat hesaplamalarını hepimiz öğrenmişizdir. Bu saat hesaplamalarında doğu-batı en önemli etkendir.Başlangıç meridyenine olan uzaklık da hesaplamalarda önemlidir. Peki başlangıç meridyeni neden Greenwich’tir?

Başlangıç meridyeni, dünyadaki konumunuzu belirleyebilmek için gereken meridyenlerin 0 noktası olarak kabul edilen ilk boylamdır. Geçmiş zamanlarda çeşitli haritacılık çalışmaları sırasında Kudüs ya da Paris ya da Kanarya Adaları’ndan geçen Ferro meridyenleri başlangıç meridyeni olarak kabul edilmişti. Greenwich meridyenin başlangıç olarak kabul edilmesi ise 1884 yılında Uluslar arası Meridyen Konferansı’nda alınan bir karar gereği olmuştur. Bu tarihten sonra başlangıç meridyeni Greenwich’teki gözlemevinin bulunduğu yer olarak kabul edilmiştir. Gözlemevi 1948-58 yılları arasında başka bir yere taşındıysa da eski bulunduğu yer 0 olarak kabul görmeye devam etti.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"