2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kar Yağmayacak Kadar Soğuk Ne Kadar Soğuktur?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Aslında hiç o kadar soğuk olmaz: En azından bu dünyada.

Kışın kar yağışı olan ülkelerde yaşayanların bazen şöyle dediklerini duymuşsunuzdur, ’gün boyunca kar yağmaya çalıştı, ama hava çok soğuktu.’

Böyle bir şey söz konusu değildir. Alaska’da -41 derecenin altında, Güney Kutbu’nda ise inanılmaz olsa da -50 derecenin altında oluşan kar yağışları kayıt edilmiştir. Laboratuvar ortamında -80 derecede bile kar tanesi elde edilebilmiştir,ki bu Antarktika'nın en soğuk kısmında oluşabilecek bir ısıdır.-33 derecenin altındaki sıcaklıklarda bildik ‘kar’ yağışının gerçekten çok nadir olduğu doğrudur. Onun yerine yeryüzüne küçük buz kristalleri düşer ve bunlara ‘elmas tozu’ denir. Bu tanecikler o kadar soğuktur ki, birbirlerine tutunup kar tanesi oluşturamazlar, ama biz onlara yine de kar deriz.

Hava soğuduğunda her zaman kar yağmamasının nedeni ise kuzey Avrupa’daki soğuk havanın genellikle yüksek basınçla bağlantılı olmasıdır. Yüksek basınç alanlarında hava hareketi çok azdır, bu yüzden soğuyan hava sürekli alçalıp o sırada da ısınır. Böylece havada bulunan su daha bulut oluşturmaya fırsat bulamadan yine tamamen buharlaşır. Bunun sonucunda hava yazın sıcak ve açık olur, kışları ise sıcaklığın yeryüzünden yukarı doğru yükselmesine izin verir, çünkü yalıtım sağlayacak herhangi bir bulut katmanı yoktur. Bu da zemin ısısını, özellikle de geceleri, onu ısıtacak Güneş olmadığında düşürür.

Zaten kar yağması için ısının illa sıcak olması gerekmez.

İngiltere’nin en soğuk günü 10 Ocak 1982 yılında -26,1 derece ile Newport’ta kaydedilmiş ve o gün çok yoğun kar yağışı görülmüştür.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"