Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Güneşin Battığını Nasıl Anlarsınız?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Güneşin Battığını Nasıl Anlarsınız?

Mesaj gönderen Ihsan »

Güneşin Battığını Nasıl Anlarsınız?

‘Ufkun ardında kaybolduğunda’ kesinlikle yanlış cevap.

Güneş’in en alt kısmı ufka değdiğinde zaten batmış demektir.

Batmakta olan Güneş gökyüzünde alçaldıkça yaydığı ışık atmosfere gittikçe daha dar bir açı ile girer, daha çok bükülür ve içinden geçmesi gereken hava miktarı artar. Bu sürecin sonunda ışık o kadar bükülmüştür ki, Güneş ufkun ardında kaldığında bile onu görmeye devam ederiz. Bir tesadüf eseri bükülme derecesi neredeyse Güneş’in genişliğine eşittir, yani biz Güneş’in alt kısmının ufka değdiğini gördüğümüzde aslında tümü çoktan gözden kaybolmuştur.

Baktığımız seraptır. Işığın bükülmesinin, Güneş’in alt ve üst kısmı arasında görünürdeki mesafeyi azaltma etkisi vardır. Bu da Güneş’in oval gözükmesine neden olur.

Güneş ışığı atmosferde ilerlerken -tıpkı prizmadan geçerken olduğu gibi- yeşil ışık kırmızıdan biraz daha fazla bükülür. Bu da,batmakta olan Güneş’in tepe kısmında çok ince, yeşil bir çerçeve oluşması anlamına gelir, ama o kadar incedir ki çıplak gözle görmek oldukça zordur. Çok nadiren, bütün atmosferik koşullar sağlandığında bu yeşil çerçeve yapay olarak büyür ve Güneş tam gözden kaybolmak üzereyken bir-iki saniye parlar. ’Yeşil şimşek’ denen bu fenomen denizciler tarafından hayra yorulur.

Sık sık gördüğümüz bir başka serap da yazın yolda tanık olduğumuzdur. Sıcak, asfalt üzerindeki havayı ısıtarak yoğunluğunda ani bir değişikliğe neden olur, bu da ışığı büker. Su gördüğünüzü sansanız da aslında gördüğünüz gökyüzünün yansımasıdır.Beyniniz bunun su olduğunu söyler, çünkü su da gökyüzünü yansıtır.

Çöl serapları da böyledir: Susamış maceracı sadece suyu ‘görür’.

Çizgi filmlerde ve filmlerdeki serapla ilintili diğer görüntülerin hepsi (palmiye ağaçları, dondurma arabaları, dans eden kızlar,vs.) sıcak yüzünden sersemlemiş düş gücümüzün bize oynadığı oyunlardır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla