2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Doğa sarıyla güzel

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Doğa sarıyla güzel

Mesaj gönderen Ihsan »

Doğa sarıyla güzel

Resim

Limon sarısı, portakal rengi ya da altın sarısı olan bu renkli mantarlar yenen türden değil. Latince adı Leotia lubrica olan bu mantarlara Avrupa ve Kuzey Amerika’da rastlanıyor.

Resim

Sarı renkli zehirli ok kurbağaları Kolombiya ormanlarında görülüyor. Parlak renk avcı hayvanlara aşırı zehirli olduğu mesajı veriyor. Kurbağanın derisinde bulunan zehirin sadece 2-200 mikrogramı insanı öldürmeye yetiyor.

Resim

Nergis baharın gelişini müjdeleyen, yılın ilk açan çiçekleri arasındadır. Galler’in milli sembolüdür.

Resim

İri sarı çiçekleriyle günebakanlar göz alabildiğine büyük tarlalarda genellikle yağı için yetiştirilir. Çekirdekleri B ve D vitaminleri bakımından zengindir.

Resim

Latince adı Bisporella citrina olan, halk arasında limon damlası olarak bilinen bu mantarlar yazın ve sonbaharda çürüyen ağaç gövdeleri üzerinde görülür.

Resim

İlkbahar ve yaz mevsiminde parlak sarı bir renge bürünen Amerikan saka kuşunun erkekleri kışın kahverengiye döner.

Resim

Sülfür kelebeği (Phoebis philea) parlak sarı kanatlarının üzerindeki kükürt rengi beneklerden alır adını. ABD ve Meksika’ya özgü kelebeklerdir.

Resim

Zebrasoma flavescens adlı bu parlak sarı balıklar kıyı göllerinde ve resiflerde yaşarlar. En çok Hawaii civarındaki denizlerde görülürler.

Resim

Hardal çok eski bir bitkidir. Tohumları acımsı bir tada sahiptir. Bitkinin döngüsü bitip toprağa sürüldüğünde doğal gübre işlevi görür. Bitki çiçek açtığında uçsuz bucaksız tarlalar sarıya boyanır.

Resim

Tropik sularda yaşayan bu parlak sarı balıklar (Ostracion cubicus) yaşlandıkça küçülür ve solar. Küp şeklindeki gövdelerinde büyük kara benekler vardır.

Kaynak: ... _sari_doga
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"