Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Yeşil Türbe

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2441
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 262

Yeşil Türbe

Mesaj gönderen Ihsan » Sal Nis 07, 2015 9:28 pm

Yeşil Türbe

Resim

Bursa'nın Yeşil semtinde, Yeşil Camii'nin karşısındaki tepe üzerinde yer alan Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezıd'ın oğlu Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1414-1421 yılları arasında yaptırılmıştır. Gerek dış duvarlarda, gerekse iç mekanda kullanılan yeşile bakan turkuaz renkli çinilerden dolayı türbeye halk tarafından "Yeşil Türbe" ismi verilmiştir. Türbenin mimarı Hacı İvaz Paşa, nakkaşları Ali bin İlyas Ali, Mehmed el Mecnun'dur.

Türbe; en dar yüzü 8,45 metre, en geniş yüzü 8,87 metre olan sekiz köşeli bir plana sahiptir. 14 metre çapında ve 20 metre yüksekliğinde olan bina, sivri kubbeli bir yapıdır. Beden yüzleri beyaz mermerden yapılmıştır. Çerçeve ve ayaklar, 3,5 metre açıklığı bulunan ve üzengileri boşta duran sivri kemerleri taşımaktadır. Güney ve kuzey cepheleri hariç diğer cephelerde dikdörtgen büyük pencereler ve bunların üst kısımlarında da sivri kemerli alçı pencereler vardır. Mermer çerçevelerin, sağır kemerlerin ve pencerelerin etrafı geçme Rumi motifli bir bordürle kaplıdır. Pencere alınlıkları koyu lacivert zemin üzerine ince çizgilerle üç yatay bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerde, ayet ve hadisler yazılıdır. Diğer kısımlar turkuaz renkli çinilerle kaplanmıştır. Bu yapıyı sıvalı yüksek kasnağa oturan kurşunla örtülü büyük bir kubbe örtmektedir. Türbenin kitabesi, portalı, mihrapçıkları, ayakkabılığı ve 13 dilimli yarım kubbesi ise, çeşitli renk ve motiflerle kabartma renkli sır tekniğinde işlenmiştir.

Türbenin iç mekanı sanki çini cennetine girildiği hissini verir. Duvarlar 2,94 metre yüksekliğe kadar iki bordürle çevrili, altıgen turkuaz çinilerle kaplıdır. Bunların aralarında iri madalyonlar yer almaktadır. Yeşil Türbe'nin, Yeşil Camii'nin mihrabını andıran çinili mihrabı, renkli süsleme sanatının günümüze ulaşan en iyi örneği olarak değerlendirilmektedir. 328 metrekarelik alana oturan türbede yivli süs sütunları, üç sıra mukarnas, rumi palmetler, kıvrık dal motifleri, kalın yazı dizileri ve tepelik bulunmaktadır.

Sekizgen platformun ortasında Çelebi Sultan Mehmet'in kendisine has vakarı ile duran tamamen çini dekorasyona sahip sandukası yer almaktadır. Üzerinde kabartma sülüs celisi ile yazılı kitabesi vardır. Güneyinde oğulları Mustafa ve Mahmud'a ait sandukalar yer almaktadır. Kuzeyindeki ise oğlu Yusufa aittir. Platformun arkasındakiler, kuzeyden itibaren Çelebi Mehmet'in kızı Selçuk Hatun'un kabartma kitabeli sandukası, kızı Sitti Hatun'un beyaz zemine lacivert motifli, altıgen ve üçgen çinilerle kaplı sandukası, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun'un sandukalarıdır.

Türbenin Tebrizli Hacı Ali bin Ahmet tarafından yapılan ağaç kapısı bir sanat şaheseridir. 1855 depreminde büyük hasar gören portal, 1864'de onarılarak bugünkü görünümüne sokulmuştur.

328 metrekarelik alana oturan türbenin oktogonal prizma gövdesi, zeminden aşağıda da devam ederek mezar dairesini oluşturur. Beşik tonozla kaplı mezar dairesi örme duvarlarla 5 ayrı bölüme ayrılmıştır. Girişi doğudaki yüksek sette görülen mezarlarla kamufle edilmiş gizli kapıdandır.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj