2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Süleymaniye Camii

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Süleymaniye Camii

Mesaj gönderen Ihsan »

Süleymaniye Camii

Resim

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Süleymaniye Camii, İstanbul'un 3. tepesinin üzerinde yer almaktadır. 1549'da temel kazılarına başlanmış ve 8 yılda tamamlanarak 16 Ağustos 1557'de hizmete açılmıştır.

İç ve dış avlularıyla geniş bir alanı kaplayan caminin esas binası 57 metre genişlikte, 60 metre uzunluktadır. Kubbesinin çapı 25,5 metre, yerden yüksekliği ise 53 metredir. Kubbe, 4 filayağına dayanan 4 kemere ve kemerler arasındaki 4 askıya oturtulmuştur. Kubbeyi tutan dört adet yekpare sütunlardan biri Baalbek harabelerinden, biri İskenderiye'den getirilmiş, diğer ikisi ise İstanbul'daki yıkık Bizans eserlerinden alınmıştır.

Resim

Yapıda kullanılan beyaz mermerler Marmara Adası'ndan, yeşil mermerler Arabistan'dan getirilmiştir. Caminin renkli camlardan ve mükemmel işlemelerden oluşan 138 adet penceresi vardır.

Süleymaniye'nin 4 minaresi ve minarelerin toplam 10 şerefesi vardır. Büyük minareler 74 metre yüksekliğindedir. Şerefelerin sayısı Kanuni'nin 10. Osmanlı padişahı oluşunu sembolize eder. Bazı tarihçilere göre minarelerin sayısı da Kanuni'nin, İstanbul'un fethinden sonraki 4. padişah oluşunu temsil eder.

Resim

Sesin mükemmel akustiğini sağlamak için bütün kubbeler, çift kubbe şeklinde yapılmıştır. Ayrıca ortadaki büyük kubbeye, içeriye doğru açık durumda, derinlikleri 50 metreye ulaşan, ağızları 5 metre olan 64 adet küp yerleştirilmiştir. Küçük kubbelerin köşelerinde ve sarkıtlarda da bu küpler kullanılmıştır. Zeminde ise, sesi yansıtmak için tuğlalardan boşluklar bırakılmıştır.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"