Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

İsviçre’nin kelebek cenneti

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

İsviçre’nin kelebek cenneti

Mesaj gönderen Ihsan »

İsviçre’nin kelebek cenneti

Resim

İsviçre’nin Valais Kantonu, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve dünyanın her tarafından ziyaretçi çeken kelebeklerle dolu.

Ren Nehri Vadisi üzerinde kurulu olan bu kanton ayrıca kayak merkezleri, dağ eteklerindeki dikey üzüm bağları ve kaplıcalarıyla da ünlü.

Resim

Güneşli, kurak iklimiyle Valais Avrupa’nın en büyük kelebek habitatına sahip. Milli parkta kantonun Almanca ve Fransızca konuşan bölümlerini birbirinden ayıran ormanlık doğal bir sınır da bulunuyor.

Resim

Burada çok sayıdaki kelebek türlerinin yanı sıra kertenkele ve Afrika kuşlarına da rastlamak mümkün. Canlılara iki dilden isim verilmesi arada bir karmaşa yaratsa da ortak Latince isimlere başvurularak sorun çözülüyor.

Resim

Kelebeklerin türünü tespit etmek için, ziyaret ettikleri çiçekleri de bilmek gerekebilir. İsviçre’de toplam 195 kelebek türü, on binlerce de gece kelebeği olduğu biliniyor.

Resim

Fransızca konuşulan kısma geçmeden önceki Almanca konuşulan son kasaba bağlarıyla da ünlü. Burada bölgeye özgü şaraplar ve peynirler denenebilir.

Resim

Kelebek keşfi burada yeni bir hobi değil. Onlarca yıldır bu amaçla Valais’e çok sayıda ziyaretçi geliyor. 1961-77 yılları arasında komşu kanton Vaud’daki Montreux kasabasında yaşayan Lolita kitabının ünlü yazarı Vladimir Nabakov da bunlardan biriydi. Anılarında kelebek keşiflerini heyecanla anlatıyor.

Resim

İsviçre’deki 195 kelebek türünün yüzde 60’ı bugün nesli tükenme tehlikesi olan canlılar kapsamında iken 52’si de ülkenin kendi kırmızı listesinde yer alıyor. Fakat çiftçilerin ve bağ sahiplerinin de yardımlarıyla bu bölge kelebekler için koruma merkezi haline gelmiş durumda.

Kaynak: bbc.co.uk/turkce
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla