2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Windsor Şatosu

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Windsor Şatosu

Mesaj gönderen Ihsan »

Windsor Şatosu

Resim

İngiliz kraliyet ailesinin bugün de malikane olarak kullandığı Windsor Kalesi, bütün İngiltere'nin en eski yapılarından biridir. 11. yüzyılda "fatih" lakabı ile anılan kral William tarafından bir av köşkü olarak yapılan yapı, zamanla bir saraylar ve kiliseler topluluğu haline gelmiştir. Thames nehrinin kıyısında ve Londra'nın yukarı kesimlerinde olan bulunan köşkün çevresi, o zamanlar av hayvanlarının bol olduğu bir ormandı.

Kral Henry II, 12. yüzyılda, meşhur yuvarlak kuleleri yaptırmış ve köşk bir kale halini almıştır. 14. yüzyılda Edward III, kaleyi kraliyet ailesinin yerleştiği bir şato haline getirmiştir. Daha sonraki yüzyıllarda şato ilavelerle büyümüş, etrafı surlarla çevrili geniş bir alana yayılmıştır. İki büyük avlusu olan şato, bir saraylar, kiliseler ve köşkler topluluğudur.

19. yüzyıla kadar yapılan ilave binalar, asırlar boyunca değişen mimari özellikleri göstermekle birlikte, saraylar topluluğu içindeki bütünlüğü bozmamaktadır. Windsor'daki en önemli ve sanatsal değeri yüksek olan yapı, İngiliz gotik stilinin en güzel örneklerinden olan Saint Georges kilisesidir. Sarayın harika sayılmasının nedenlerinden biri de, buradaki eşya ve tablo kolleksiyonudur. Rubens, Van Dyck ve daha bir çok değerli ressamın mükemmel eserleri buradadır.

Windsor Şatosu'nun eski adı "Saxe-Cobourg-Gotha" idi. Almanca kökenli olan bu isim Birinci Dünya Savaşı sırasında "Windsor Şatosu" olarak değiştirilmiştir. Windsor, İngiliz kraliyet ailesinin soyadıdır ve İngiliz kralları 6. yüzyıldan beri burada ikamet etmektedirler.

Resim
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"