2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

San Pietro Kilisesi

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

San Pietro Kilisesi

Mesaj gönderen Ihsan »

San Pietro Kilisesi

Resim

Hıristiyan dünyasının merkezi olan Vatikan'daki San Pietro Kilisesi, 16. yüzyılda Papa Julius II tarafından yaptırılmıştır. Fakat bugünkü durumuna, üç yüzyıl boyunca süren onarım ve ilavelerle gelmiştir.

Resim

San Pietro Kilisesi uzunluğu 187 metre, genişliği ise 137 metre olan bir alanı kaplamaktadır. Kilisenin 284 adet sütunu ve 88 adet yarım duvar ayağı vardır. Mabedi 96 tane aziz heykeli süsler. Bu mabetin kubbesinin yapım işi, papa tarafından ünlü sanatçı Michelangelo'ya verilmiştir. Mabetin iç süslemeleri de Rönesans'ın çok ünlü sanatçılarından olan Rafael ve Bernin tarafından yapılmıştır.

Resim

Mabedin harika sayılan kısmı kubbesidir. Dünyanın en yüksek kubbesine sahip olan kilisenin kubbesinin çapı 42 metre, yüksekliği 132 metredir ve 16 sivri kemer içine örülmüştür. Kemer uçları yukarıdan bir aydınlık bacasında birleşir. Aydınlık bacası 16 çift küçük sütundan meydana gelir. Mozayiklerle süslü kubbenin içinde her harfi iki metre yükseklikte olan çepeçevre bir kitabe vardır. Hıristiyan tapınaklarının en büyüğü bu eserdir.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"