Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Ağaç Yapraklarının Dökülmesine Sebep Olan Nedir?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Ağaç Yapraklarının Dökülmesine Sebep Olan Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Ağaç Yapraklarının Dökülmesine Sebep Olan Nedir?

Resim

Gün kısalıp, geceler uzamaya başladıkça, ağaçlar da kış hazırlıklarına girişiyorlar. Önce yapraklar ve dallar arasında kuru, mantarımsı bir katman oluşmaya başlıyor. Absisyon adı verilen bu mantar ile yaprak sapı ve dal arasındaki bağlantı kesilerek yaprağa besin akışı önlenmiş oluyor. Klorofil yapraklara ulaşamadığı zaman, yeşil rengi de aktaramıyor ve sarıdan koyu kırmıza uzanan bir renk değişikliği oluşmaya başlıyor. Bir süre sonra da “absisik asit” denilen bitki hormonu göreve başlıyor. Yaprakla dal arasındaki mantarımsı katmanı çözerek yaprakların daldan ayrılıp düşmesine sebep oluyor.

Fotoperiyodizm adı verilen bu süreç, yapraklarda bulunan fitokrom pigmentinin, ışığın dalga boyunu ölçebiliyor olmasından kaynaklanmakta. Fitokrom, ışığı mükemmel ölçülerde ölçebildiği için yaprakların dökülmesinin gerekeceği zamanı işaret eden gece uzunluğu miktarını da kusursuz bir biçimde hesaplayabiliyor. Aynı şekilde çiçek açan bitkiler de, yine fitokrom sayesinde güneş ışınlarınının dalga boylarını ölçüyor ve günün kendileri için en uygun olan zamanını belirleyebiliyorlar.

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla