2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Bazı Yerler Neden Çöldür?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Çöl, yağmurların çok az ve uzun aralıklarla düzensiz şekilde yağdığı bölgelere denir. Yağmurun yağması genellikle bulutların yoğun olması ile ilgilidir.

Eğer Dünya haritasına bakarsak, çöl sahalarının daha çok, Ekvatora kuzey ve güneyden 20° uzaklık oluşturan bir kuşak içinde olduklarını fark ederiz. Bu bölgeler, bulutların oluşmasına yol açamayacak kadar, dengeli bir yüksek basınca sahiptir. Çöllerin oluşmasının diğer bir temel nedeni de, denizlere uzak olduğu için bulutların buraya dek ulaşamamasıdır. Aynı nedenle, bulutlar dağları aşamaz ve dağın bir yamacında çöl oluşur.

Aslında bugün çöl olan bir bölge, eskiden böyle olmayabilir veya ilerde değişebilir. Eğer çöl, zengin sebze ve meyve bahçeleri ile kaplanırsa bundan doğacak su buharı, Güneşin topraktaki nemi kurutmasını biraz engeller, çöl nitelik değiştirebilir.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"