2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneş ve Ay Tutulması Üzerinde Yapılan Çalışmalar Neden Önemlidir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Teleskopsuz bakıldığında Güneş bize en büyük yıldızmış gibi gelir ama, aslında en küçüğü sayılır. Çünkü bize en yakın olduğu için, gözümüze ondan 300.000 kez daha uzak olan yıldızlardan daha büyük görünür.

Güneş’in hayati önemi herkesçe bilinir. Aslında bu yıldızın önemi tahminimizden daha da fazladır. Çünkü, Güneşte oluşan doğal olaylar yalnız Dünya’mızı değil, tüm Güneş sisteminin içerdiği gezegenleri etkilemektedir. Güneş’in yüzeyindeki lekelerin her 11 yılda bir büyüyüp, sonra yine küçülmesi, Dünyamızdaki radyo dalgalarını bozar ve iklimi etkiler.

Güneş’in üzerindeki kromosferde (renk küre) oluşan şiddetli patlamalar, Güneş’in çevresindeki hale kısmına kor halinde gaz kümeleri savurur. Bu da Dünyadaki yaşamı büyük ölçüde etkiler. İşte bu olaylar, en sağlıklı olarak, Güneş tutulması sırasında incelenebilir.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"