2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Mevsimler Neden Değişir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mevsimler Neden Değişir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Mevsimler Neden Değişir?

Resim

Mevsimler, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı ve yakınlığı ile değil, Dünya ekseninin, Güneş ışınlarına göre, Eğim değiştirmesi ile açıklanabilir.

Güneş ışınları atmosferden geçerken soğur. Aldıkları yol ne denli uzun ise, bu soğuma da o denli fazla olur. Dünyanın küre şeklinde olması, Güneş ışınlarının Ekvator bölgesine dik olarak gelmesine, yani daha az yol almasına neden olur. Böylece bu bölge, Dünyanın diğer yerlerinden daha sıcaktır. Aksine, kutup bölgelerine, Güneş ışınlarının fazla eğimli gelmesi, bu bölgeleri Dünyanın en soğuk iklimli yerleri yapar. Dünyanın ekseninin, bir yarım kürenin Güneşe daha dik bir pozisyonda geleceği bir eğimde olması yaz mevsimini oluşturur. Eğik bir pozisyon oluştuğunda ise kış mevsimi gelir.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"