2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Petrol Donar mı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Petrol Donar mı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Petrol Donar mı?

İlkokuldan beri hepimize öğretildiği gibi su 0 derecede donar. Yine öğrendiklerimize göre doğadaki her şeyin bir donma noktası vardır. Peki, günümüzde en büyük enerji kaynağımız olan petrolün donma noktası var mıdır? Varsa kaç derecedir?

Petrol çok çeşitli maddelerin karışımından oluşur. İçinde değişik hidrokarbonlar yer alır. Bu yüzden sabit bir donma noktası olmasını bekleyemeyiz. Ancak bu petrolün donmayacağı anlamına gelmiyor. Doğadaki her şey gibi petrol de donar elbette.Sadece içerisinde çeşitli maddeler olduğu için belirli bir noktada donar diyemeyiz. Petrolün alev alıp yanması için gerekli en düşük sıcaklık yaklaşık olarak -72 derecedir. Buradan yola çıkarak petrolün -72 dereceden daha düşük bir sıcaklıkta donacağını tahmin edebiliriz.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"