2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Evren Kaç Yaşındadır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Evren Kaç Yaşındadır?

Mesaj gönderen Ihsan »

Evren Kaç Yaşındadır?

Yaş konusu kafamızı en fazla karıştıran konulardan birisidir. Karşılaştığımız her insanın yaşını merak ederiz. Hele yaşına göre genç insanlarla karşılaştığımızda da şaşırır, belki de biraz kıskanırız.80,90 yaşında olduğunu öğrendiğimiz insanlara ise büyük bir hayranlıkla bakar, ayaklı tarih olduklarını düşünürüz. Yaşını en fazla merak ettiklerimizden biri de çevremizi kaplayan evrendir. Acaba evrenin yaşı kaçtır?

Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu bundan yaklaşık beş yıl önce, evrenin her yerini dolduran ‘kozmik mikrodalga fon ışınımı’ üzerinde duyarlı ölçümler yaptı. Bu ışınım, evrenin başlangıç anı olan Büyük Patlamadan yaklaşık 300.000 yıl sonra ortamın yeterince soğuması ile atom çekirdeklerinin ortamdaki serbest elektronları yakalayıp atomları oluşturdukları,böylece enerji parçacıkları olan fotonların ilk kez her tarafa dağılmış olan elektronlara çarpmaktan kurtulup serbestçe boşlukta yol almaya başladıkları andan kalan fosil ışınımdır.

Günümüzde, evren çok genişlemiş ve soğumuş olduğundan, bu fosil ışınım 2.7 K (yaklaşık -270 C) dereceye karşılık geliyor.Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu bu fosil ışınım içinde 1 derecenin 100.000’de biri ölçeğine kadar çok küçük sıcaklık farkları belirledi. Bu farkların incelenmesi, evrenin yaşı, içeriği, yapısı ve geleceği konusunda çok kesin veriler ortaya koydu. Tüm bu verilerden yola çıkan bilim adamları evrenin yaşının 13.7 milyar yıl olduğunu hesapladılar.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"