2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kaplıca ve Ilıca Arasında Fark Var mı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Zaman zaman büyüklerimizin ya da belli rahatsızlığı olan tanıdıklarımızın tedavi olmak ve şifa bulmak için kaplıcalara gittiklerini duymuşuzdur. Sıcak yer altı suyu kaynaklarının etrafına kurulan bu tesisler yorgun bedenlerimizi dinlendirmek açısından da alternatif tatil yerleridir. Bazen ılıcalardan da söz edildiğini duyarız. Acaba ılıca ile kaplıca arasında bir fark var mıdır?

Madensuyunun yeryüzüne çıktığı kaynağa kaynarca, madensularından yararlanmak üzere kaynarcaların çevresinde kurulan tesislere de genel olarak kaplıca ya da ılıca denmektedir. Kaplıca sularından banyo ve içme kürleriyle yararlanılmaktadır. İçme kürü olarak yararlanılan kaplıcalara içmece de denilmektedir.

Kaplıca teriminin kökeni, kaynarcanın üzerine hamam yapılması nedeniyle türetilen ‘kaplı ılıca’ terimidir. (Ilıcanın anlamı ise,suyu sıcak olarak yerden çıkan hamamdır.)Yani sonuç olarak kaplıca ve ılıca eş anlamlı sözcüklerdir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"