Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Plüton Bir Gezegen midir Değil midir?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Plüton Bir Gezegen midir Değil midir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Plüton Bir Gezegen midir Değil midir?

Bilim dünyası her gün yeni bir buluşla karşı karşıya.. Günümüzde bilgi, en çabuk ilerleyen ve yaygınlaşan şeydir. İlkokuldan beri bize hep dokuz tane gezegen olduğu ve bu gezegenler arasında Plüton’un da yer aldığı söylenmiştir. Fakat bilim adamlarının yeni teorilerinde yaşanan bir karmaşa bu bilginin yanlış olduğunu göstermektedir. Peki, Plüton yıllarca öğrendiğimiz gibi bir gezegen midir, yoksa değil midir?

Güneş Sistemi’nin 9. gezeni olarak 1930 yılında keşfedilen Plüton, Uluslar arası Astronomi Birliği’nin 24 Ağustos 2006 tarihinde aldığı karar ile, gezegen statüsünden çıkartılarak ‘cüce gezegen’ kategorisine konuldu. Aynı toplantıda, gezegen olmanın koşulları da belirlendi:
Güneş’in çevresinde yörüngede dolaşmak.
Güneş dışında başka bir gökcisminin uydusu olmamak
Küresel bir biçim almasını sağlayacak kadar büyük bir kütleye sahip olmak
Yörüngesinin yakınlarını başka cisimlerden temizlemiş olmak

Plüton, diğer koşulları yerine getirmiş olmasına karşın Güneş çevresinde bir turu 250 yılda tamamladığı ve yörüngesinin yakınlarını iyi süpürmediği için sınıfta kaldı. Ayrıca geçtiğimiz yıl keşfedilen ve Plüton gibi, Neptün’ün yörüngesi dışında dolanan buz ve kayadan oluşmuş cisimlerle dolu Kuiper Kuşağı’na ait bir cisim olan Xena da,Plüton’dan biraz daha kütleli olduğu için 10. gezegen olarak ilan edilmeyi beklerken, o da çevresini temizlemediği için cüce gezegen sınıfına sokuldu.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla