Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Çölde Kar Yağar mı?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Çölde Kar Yağar mı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Çölde Kar Yağar mı?

Filmlerde izleriz; kahramanlarımız çöle düşmüştür. Tepesinde pırıl pırıl parlayan sıcacık güneşin altında ter içerisinde kalmış,susuzluktan dudakları çatlayıp bitap düşmüştür. Sıcaktan sanki erimek üzeredir. Bazen fırtına çıkar; bu seferde saklanacak bir yer arar, kum fırtınasından kendini korumak için. Talihi varsa ki genelde olur, onu çölden kurtaracak bir sürprizle karşılaşır.Nadir de olsa yağmur yağdığı da olur çöllere. Peki, çölde hiç kar yağar mı diye bir soru geldi mi aklınıza?

Çöllerin genellikle kurak ve sıcak bölgeler olduğu düşünülür. Bu, bazı çöller için doğrudur; ancak hepsi için değil. Dünyanın sıcak bölgelerindeki çöller yıl boyunca sıcak olur. Ancak, bu çöllerde bile geceleri çok soğuk olur. Dünyanın daha serin bölgelerindeki çöllerde de geceler soğuk olur; bu bölgelerde soğuk kış mevsimleri de söz konusudur. Birçok soğuk bölgede de çöl bulunur. Örneğin, Grönland. İster sıcak ister soğuk olsun tüm çöllere yağmur yağar. Yağmur yalnızca birkaç dakika sürer. Hatta yağış yalnızca yılda bir kez olabilir. Kışın soğuk bir çöle düşen yağış kara dönüşebilir. Öyle ki soğuk çöllerdeki yüksek dağların tepesi karla kaplanır. Sonuç olarak, çöllere de kar yağabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla