2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ay Nereden Geldi?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Ay Nereden Geldi?

Mesaj gönderen Ihsan »

Ay Nereden Geldi?

Ay’ın kökeni uzun süredir sırrını koruyan bir soru. Başka hiçbir uydu ana gezegenine kıyasla bizim uydumuz kadar büyük değil.

Apollo uçuşlarıyla ana kanıt bulundu. Ay Dünya mantosuna benzer malzemeden oluşmuştu. Ay kayalarında Dünya’dakilerden çok daha az su vardı.

1975. William Hartmann & meslektaşlarının Büyük Sıçrama Teorisi: Oluşumundan hemen sonra Dünya’ya Mars kütlesinde bir cisim (Theia) düştü.

Theia’nın ağır olan demir çekirdeği Dünya merkezine doğru battı. Eriyik manto tabakası uzaya sıçrayarak Dünya etrafında bir halka oluşturdu.

Soğuyan enkaz halkası kaynaşarak Ay’a dönüştü. Ay bugünkünden 10x daha yakındı, gökte 10x daha büyüktü, 1000x büyük gelgit yaratıyordu.

Teori Ay’ın, neden Dünya mantosunu andırdığını, demir çekirdeksiz ve kuru olduğunu (çok sıcak, şiddetli çarpışmayla su uçtu) açıklıyor.

Büyük Ay’ın yanında küçükleri de oluşmuş sonra büyük Ay’la çarpışarak birleşmiş olabilir. Bu da Ay’ın uzak yüzünün kalın kabuğunu açıklar.

Sorun: Dünya’nın Theia çarpışmasıyla yok olmaması için Theia’nın gezegenimize çok düşük bir hızla çarpmış olması gerekir.

Richard Gott / Ed Belbruno açıklaması: Bugün “Truva” asteroitlerinde ve Jüpiter’de olduğu gibi Theia da Dünya’yla aynı yörüngeyi paylaşıyordu.

Kısacası ister inanın ister inanmayın, belki de uzun zaman önce Dünya’nın gece vakti gökte ışıl ışıl parlayan bir kardeşi vardı!

Theia sabit “Lagrange noktası’nda, yani yörüngedeki Dünya’nın 60 derece önünde / arkasında oluşup yörüngeden çıktıysa Dünya’ya yavaş yaklaşmıştı.

Gelgit çekimlerindeki enerji kaybı zamanla Ay’ın yörüngesel enerjisini aşındırdı ve Ay bugünkü konuma geldi. Hala yılda 4 cm geri çekiliyor.

Dünya dışı yaşam dersi: Büyük uydu Dünya iklimini yaşanır kıldı. Ama oluşum, ender olaylar gerektirir; uzayda yaşama ender rastlanabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"