Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Ay Ölü Bir Yer mi?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Ay Ölü Bir Yer mi?

Mesaj gönderen Ihsan »

Ay Ölü Bir Yer mi?

Muhtemelen Ay’ın büsbütün ölü olduğunu, krater kaplı ıssız bucaksız toprağının değişim nedir bilmediğini düşünüyorsunuz. Bir daha düşünün…

Teleskobun icadından çok önce, neredeyse birkaç ayda bir defa, Ay’da tuhaf ışıklar görüldüğü bildirildi.

Örneğin, 18 Haziran 1178’de, Güneydoğu İngiltere, Canterbury Katedrali’nden beş keşiş Ay’da bir patlama gördüklerini bildirdiler.

Ay’daki (Geçici Ay Fenomenleri ya da TLP diye anılan) bu gizemli ışıklar Ay’ın çözülememiş en büyük sırlarından biridir.

TLP teleskopla gözlemlenen yerel olaylardır. Bir kilometrekarelik bir alanı aşar ve bir dakika ila birkaç saat arasında sürebilir.

TLP yüzey aydınlanması, kararması veya bulanıklaşmasını içerebilir. Bazen geç vakitte yakut-kızıl ışıltıya doğru bir renk değişimi görülür.

İlginçtir ki çoğu TLP özellikle Aristarchus (450 km çap) ve Plato (100 km) kraterlerinin içindeki 6 lokasyonda görülür.

Bu 6 alanın tümü Apollo 15 & 16 ile 1998’de Ay yörüngesinde dönen Lunar Prospector‘un tespit ettiği radon-222 gaz boşaltımıyla ilintilidir.

6 alanın ortak özelliği? Yakın çarpışmalardan doğmuş büyük kraterler veya 3,8 milyar yıl önce oluşmuş mare havzalarının sınırı olmaları.

Alanlar ayrıca 6 Apollo seferinden biri hariç hepsinde Ay’a bırakılan depremölçerlerin belirlediği birkaç yüz depremin görüldüğü yerlerdir.

6 alanın çok önemli bir özelliği: Kabukta eski çarpışmalardan kalma çatlakların olması. Bunlar yüzey altı gazların uzaya kaçmasını sağlar.

Ay’ın içinden dışarı çıkmaya çalışan gaz birikip basınç oluşturur ve toprak çatlağından bir patlama ile TLP olarak uzaya çıkar.

Uzaya kaçan sadece yarım tonluk bir gaz 5-10 dakika süren, birkaç km’lik bir bulut yaratabilir. Bu da yüzeyin yansıtıcılığını değiştirebilir.

Gazın kaynağı: Dünya’nın Ay’da yarattığı gelgit sıkıştırması her yıl bir uzay aracı dolusu kaya aşındırır. Yılda yaklaşık 100 ton gaz açığa çıkar.

Ay’a iniş alanındaki oluşacak bir TLP büyük tehlike yaratır. (Fırlatılmadan iptal edilen) Apollo 18‘in programında Aristarchus vardı.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla