2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ay'da Su Var mı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Ay'da Su Var mı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Ay'da Su Var mı?

Eskiden Ay‘daki karanlık geniş alanların deniz (Latince maria) olduğu düşünülüyordu ama artık volkanik lav tabakası olduğu biliniyor.

Ay yüzeyinde su olması imkansız. Atmosfer olmadığından su olsa anında buharlaşıp uzaya kaçardı. Bu yüzden Ay kupkurudur.

Apollo Ay taşlarının analizi de kuru Ay fikrini doğrular gibiydi. Bulunan az miktardaki suyun ise astronotlardan bulaştığı düşünüldü.

Ancak 2009’da Hint uzay aracı Chandrayaan-1 Ay yüzeyinde suyun (H2o) ya da hidroksilin (OH) “tayfsal” imzasını tespit etti.

Gözlemi başka uzay araçları da doğruladı: (Satürn yolcusu) Cassini ve (Hartley Kuyrukluyıldız yolunda Dünya/Ay yanından geçen) Deep Impact.

Ay’daki su çok azdı: %0,1 (1 tona 1 litre). Tahmini oluşumu: Güneş rüzgarının (hidrojen çekirdeği) oksijen zengini minerallerle birleşmesi.

Su molekülleri Ay kayalarına sıkıca bağlı değildir. Yani su yavaş yavaş Ay ekvatorundan soğuk kutup bölgelerine doğru ilerler.

Ay suyu kutuplardaki derin kraterlerde buz formunda birikir. Kraterlerin daima gölgelik olan tabanı, Güneş’in sıcağını asla hissetmez.

9 Ekim 2009’da mühendisler LCROSS uzay aracını kutup krateri Cabeus’a indirdiler. Çarpışmadan kalkan tozda en az 100 kg su tespit edildi.

Ay’daki su gelecekte üs kurma açısından hayati önem taşır. Sadece içmek için değil, roket yakıtı yapmak için de önemlidir.

Ama LCROSS’a göre Ay suyu geniş buz tabakaları halinde değil, Ay toprağı ile karışık halde durmaktadır. Bu da onun çıkarılmasını zorlaştırır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"