Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Evren Yaşam İçin Özel Olarak mı Biçilmiş?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2446
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 139
Aldığı Teşekkür: 268

Evren Yaşam İçin Özel Olarak mı Biçilmiş?

Mesaj gönderen Ihsan »

Evren Yaşam İçin Özel Olarak mı Biçilmiş?

Öyle gibi görünüyor ama bu konuda çok temkinli olmalıyız çünkü bilimde görünüş yanıltıcı olabilir.

Kütleçekim yüzdesi biraz fazla olsa Güneş çekirdeği sıkışır / ısınır, yakıtı 1 milyar yılda biterdi; akıllı yaşam için yeterli zaman olmazdı.

Öte yandan kütleçekim yüzdesi biraz düşük olsa Güneş çekirdeği yanacak kadar sıkışmaz ve ısınmazdı. Dünya’da yaşam oluşamazdı.

Benzeri şekilde, nükleer kuvvetin yüzdesi biraz fazla olsa Güneş yakıtını 10 milyar yılda yakmaz, 1 saniyede kısa sürede tüketip patlardı!

Doğada nereye baksak fizik yasaları biz burada olalım diye “ince ayar” yapılmış gibidir. Soru: Bundan nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?

(Bilimsel olmasa da) bir olasılık, fizik yasalarını Tanrı’nın ayarlamış olması. Ama evreni doğaüstü bir etkinin yönettiğine dair kanıt yok.

Başka bir olasılık; her biri farklı yasalara sahip birçok evren var ve biz kendimizi yaşama göre ayarlı olanında bulduk. Nasıl bulmayız ki?!

Fizik yasaları bu şekilde çünkü aksi durumda biz onları fark etmek üzere var olamazdık, yönündeki tersten bakan fikre “antropik ilke” denir.

Dikkat: Henüz derin bir “her şeyin teorisi” yok. Olsa, doğa kuvvetlerinin bağlantılılığını gösterebilir. İnce ayar sandığımızdan az olabilir.

Ancak bir konu var ki -karanlık enerjinin inanılmaz derecede küçüklüğü- onun için antropik açıklama kaçınılmaz görünüyor.

İtici karanlık enerji, varlığımız için elzem gökadaları oluşturan gaz bulutlarının sıkışmasını önlememiş olması için, aşırı küçük olmalı.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla